Limfocyty

Wzrost liczby limfocytów w rozmazie krwi obwodowej


Limfocytoza to zwiększona liczba limfocytów z rozmazu krwi obwodowej. Stan taki rozpoznajemy wówczas gdy poziom limfocytów we krwi przekracza poziom 4500 w mm3 (4,5 x 109/l). Limfocytoza oceniana jest zwykle poprzez podanie odsetka limfocytów w rozmazie pochodzącym z krwi obwodowej liczonym ręcznie lub w sposób automatyczny – norma to od 25 do 40%.

Bezwzględna liczba jest ważniejsza od podanej wartości procentowej limfocytów w rozmazie i tylko ona świadczy o ewentualnie podwyższonym poziomie produkcji krwinek. Interpretując wyniki dziecka należy zwrócić uwagą na normy, gdyż są one inne dla noworodków, starszych dzieci i dorosłych. 3 miesięczne dziecko posiada fizjologiczną przewagę liczby limfocytów podaną w liczbach bezwzględnych jak również podaną w procentach. Rozmaz może wykazać nawet 70%. Automatyczne analizatory posiadające wprowadzone normy zarówno dla dzieci jak i dorosłych, takie wyniki oznaczają często jako nieprawidłowe. Normy podawane na wydrukach pochodzących z laboratoriów powinny być stosowane dla dzieci powyżej 4 roku.

Dane pochodzące z badania powinny być analizowane przez lekarza, który dodatkowo uwzględni wiek dziecka i dane dotyczące aktualnego stanu zdrowia poprzez wykonanie badania. Podwyższane limfocyty znajdujące się w krwi obwodowej, których wysoki poziom przez dłuższy czas się utrzymuje uwzględniając normy wyszczególnione wcześniej wymagają niezbędnej konsultacji lekarskiej a także pogłębienia diagnostyki. Dodatkowym szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest obniżenie się poziomu hemoglobiny albo poziomu płytek krwi, a także współistnienie przewlekłych objawów choroby.

Najczęściej występującymi przyczynami limfocytozy jest ostre oraz przewlekłe zakażenie bakteryjne t.j. dur brzuszny, gruźlica, krztusiec czy bruceloza, a także zakażenia wirusowe. Innymi rzadziej występującymi chorobami są: wirusowe zapalenie wątroby, przewlekłe choroby krwi, nadczynność tarczycy.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz