Limfocyty

Interpretacja wyników morfologii krwi u dzieci

admin 13 maja 2012 Morfologia krwi Brak komentarzy


Morfologia krwi oraz badanie moczu to podstawowe badania, które należy wykonać aby można było wykryć przyczynę większości z dziecięcych dolegliwości. Normy wyników badań są u dorosłych i dzieci znacznie różnią się od siebie.

Interpretacja wyników

WBC są to krwinki białe zwane leukocytami. Chronią one organizm przed grzybami, wirusami, pierwotniakami oraz bakteriami. Dzielimy je na: granulocyty, limfocyty oraz monocyty. Każda z tych grup walczy z różnymi rodzajami infekcji. Normy leukocytów u zdrowych niemowląt oraz małych dzieci wynoszą 8000 – 15 000 w ml krwi. Podwyższony poziom to stan zapalny. Niższy poziom może wskazywać na właśnie przebytą infekcję lub jej trwanie. Poziom leukocytów wrócą do normy po ok. kilku tygodniach.

RBC są to krwinki czerwone czyli erytrocyty. Odpowiedzialne są za przenoszenie tlenu w organizmie. Ich powstanie oraz dojrzewanie odbywa się w szpiku. Hemoglobina (Hb) w nich zawarta nadaje czerwoną barwę. Poziom u zdrowego niemowlęcia oraz małego dziecka wynosi 3,5 – 5,4 mln/ml krwi. Obniżony poziom może świadczyć o niedokrwistości. Poziom wyższy świadczy o odwodnieniu.

Hgb, Hb to hemoglobina. Odpowiedzialna jest za przenoszenie tlenu. Zbyt mała ilość może powodować większą podatność na różne infekcje na brak apetytu oraz uczucie zmęczenia. Poziom hemoglobiny u zdrowych dzieci wynosi 10 – 15 g/dl i jest zależny od wieku. W 3 / 4 m. ż. poziom ich jest najniższy. W sytuacji gdy poziom hemoglobiny znajduje się poniżej normy, przyczyną mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 albo kwasu foliowego.

Hct jest to hematokryt. Jego wartość najczęściej wyrażana jest procentowo. Normy dla niemowląt oraz małych dzieci od 30 do 40%. Spadek poziomu hematokrytu może być spowodowana niedokrwistością. Poziom powyżej normy może świadczyć o odwodnieniu.

MCV jest średnią objętością krwinki czerwonej. Prawidłowy poziom to ok. 80 fl.

MCH jest średnią masą hemoglobiny w krwince. Prawidłowa norma to 24-30 g/dl.

MCHC – średnie stężenie hemoglobiny w krwince. Norma wynosi 33-36,5 g/dl.

Te parametry są pomocne przy ustaleniu co jest przyczyną niedokrwistości, czy ma to związek z niedoborami żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego.

RDW wyrażany jest w procentach. Prawidłowa norma: 11,5-14,5%. RDW posiadające podwyższony poziom jest skutkiem niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza.

Plt (trombocyty) – płytki krwi. Są pomocne przy uszkodzonych naczyniach, uszczelniają przerwane ścianki tworząc skrzep, hamujący krwawienie. Prawidłowy poziom 150-300 tys./mm3 krwi. Przyczynami ich niedoboru mogą być infekcje wirusowe.

Ret czyli retikulocyty. Ilość wskazuje na szybkość produkowania przez szpik kostny nowych erytrocytów. Za wysoki poziom związany jest z szybkim odnawianiem krwinek czerwonych znajdujących się w szpik.

OB – odczyn Biernackiego. Wartość powyżej10 mm oznacza, że w organizmie powstał stan zapalny.

Jeżeli lekarz nie jest w stanie ustalić, jakie podłoże ma cvhoroba dodatkowym badaniem może być rozmaz krwi. Pod mikroskopem ogląda się białe krwinki oraz ich liczbę. Wyniki podawane są procentowo.v

Granulocyty – Neut, przed 4 d. ż. oraz po 4 r. ż. ich poziom jest wyższy niż poziom limfocytów. Wysoki poziom może być związany z infekcją bakteryjną.

Limfocyty – Lymph, pomiędzy 4.dniem i 4 r. ż. Ich poziom jest większy niż poziom granulocytów. Podwyższona liczba może świadczyć o infekcji wirusowej.

Eozynofile – granulocyt kwasochłonny, poziom powyżej 4-5%, świadczy np. o alergii albo zakażeniu pasożytniczym. Brak natomiast zaobserwować można w niektórych z ciężkich infekcji bakteryjnych, podwyższony poziomu natomiast w okresach rekonwalescencji.

Katalog stron

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz